Da li je objekt koji je upisan u katastar i gruntovnicu (zemljišne knjige) legalan?
Da li postojanje lokacijske dozvole potvrđuje legalnost (zakonitost objekta)?
Koju je dokumentaciju uopće potrebno imati da bismo znali da je naš objekt potpuno zakonit?
Navedena pitanja neka su od brojnih vezanih uz temu zakonitosti objekata, a odgovori su ukratko sljedeći:
- Činjenica da je objekt upisan u katastar i gruntovnicu ne znači da je objekt zakonit. Mnogo je objekata koji su upisani u katastar i gruntovnicu te spojeni na komunalnu infrastrukturu, a da ne ispunjavaju uvjete zakonitosti jer su građeni bez odgovarajuće dozvole ili mimo parametara dozvole.
- Lokacijska dozvola koja po svojoj naravi definira volumen objekta, uklapanje u prostorni plan, smještaj objekta na čestici itd, te čija je valjanost dvije godine ne smatra se odgovarajućim aktom za građenje u smislu dokazivanja zakonitosti.
- Uporabna dozvola je konačan akt koji nedvojbeno potvrđuje legalnost objekta. Ipak kako većina objekata u Hrvatskoj tu dozvolu još uvijek nema tada je bitno da postoji odgovarajući akt za građenje (Građevinska dozvola, Potvrda glavnog projekta, Rješenje o uvjetima građenja itd.), te da je objekt izgrađen i korišten u skladu sa tim aktom. Važno je pri tome naglasiti da posjedovanje dozvole za građenje i usklađenost sa istom nije uvjet za legalnost za objekte izgrađene prije 15.2.1968.
Zakonom o legalizaciji koji je trenutno na snazi, sa Rješenjem o izvedenom stanju objekt ili dio objekta koji se legalizira automatski dobija status objekta za koji je izdan odgovarajući akt za građenje i uporabu (za završene objekte), što je konačan uvjet legalnosti.